E-Posta

fazlimd@yahoo.com

Telefon

0356 210 00 12

Telefon

0532 497 89 64

KAPALI AMELİYATLAR (LAPAROSKOPİK YÖNTEM)

Aynı zamanda minimal invazif cerrahi olarak da anılan laparoskopi, ya da halk arasındaki adıyla kapalı ameliyat, karında açılan yarım – bir buçuk santim genişliğindeki küçük deliklerden, ince uzun çubuk şeklindeki aletler kullanılarak yapılan ameliyatlardır. Minimal invazif cerrahi adını almasının nedeni, ciltte ve karın ön duvarında, laparatomi denilen açık ameliyatlarda olduğu gibi büyük kesilerin yapılmasını gerektirmemesi, minik kesilerle ameliyatın tamamlanabilmesi, yani çok az invazif olmasıdır.

Bu ameliyatların bir diğer adı da endoskopidir. Endo iç, skopi bakmak anlamındadır, yani içe bakmak, içeriye bakmak.. Laparoskopi ise karnın içine bakmak demektir. Ameliyat kamera ile büyük ekranlardan takip edilerek gerçekleştirilir, hatta kayıt altına alınabilir.

Ameliyatta kullanılan temel cihaz, laparaskop denilen bir kamera – monitör sistemidir. Günümüzde ileri teknolojiyle üretilen kamera sistemleri, HD, hatta 3 boyutlu görüntüler oluşturabilir ve karın içerisindeki organları 10 kat kadar büyüterek ekrana yansıtır. Bu bize çıplak gözle görebildiğimizden daha net ve detaylı bir görüş olanağı sağladığından, birçok ameliyatın yapılması teknik olarak kolaylaşır. Ameliyatta kullanılan makas, penset, dikiş atmaya yarayan alet olan portegü gibi araçların tamamı, bu küçük deliklerden girip içeride ameliyat yapmaya yarayacak şekilde, ince uzun çubuklar şeklindedir.

 

Daha sıklıkla iyi huylu hastalıkların tedavisinde kullanılmakla birlikte, kapalı ameliyatlar gittikçe artan  jinekolojik kanserlerin tedavisinde de kullanılmaktadır. Laparoskopinin kadın hastalıkları cerrahisinde kullanıldığı ameliyatlara bazı örnekler şu şekilde sıralanabilir: 

  • Kapalı ameliyatla tüplerin bağlanması (Laparoskopik BTL)
  • Tanısal laparoskopi
  • Endometriyozis
  • Yumurtalık (over) cerrahisi
  • Rahimden ur çıkarılması (myomektomi)
  • Rahim alınması (histerektomi)
  • Rahim (endometriyum) kanseri
  • Rahim ağzı (serviks) kanseri
  • Rahim sarkması ameliyatları

AVANTAJLARI

Kapalı ameliyatların hasta için birçok avantajı vardır. Bunlardan en önemlisi, daha küçük kesiler yapılması ve karın duvarı katlarındaki zararlanmanın daha az olması nedeniyle ameliyat sonrası ağrının ve kanamanın daha az olması ve iyileşme süresinin açık ameliyatlara göre çok kısa olmasıdır. Ayrıca, hastanın skarı (yara izi) belirgin oranda daha küçük olmaktadır. Ameliyat maliyeti de daha kısa hastanede yatış süresine bağlı olarak daha az olacaktır.

Online Randevu

Prof. Dr. Fazli Demirtürk'ten randevu almak için yandaki iletişim seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Call Now Button