E-Posta

fazlimd@yahoo.com

Telefon

0356 210 00 12

Telefon

0532 497 89 64

CİNSEL İSTEKSİZLİK NEDİR VE NEDEN OLUŞUR?

Cinsel isteksizlik en sık görülen kadın cinsel sorunu ve çoğu zaman birden fazla nedene bağlı gelişiyor.  Önemli olan “Kadınların seks isteği daha azdır.” deyip sorununuzu geçiştirmemeniz, mutlaka bu durumu uzmanlara danışmanızdır.

Kadın cinsel isteğini etkileyen onlarca faktör vardır.  Bunların kimisi biyolojik-fizyolojik, kimisi ise psikolojik-duygusal.  Birçok kadın tüm bu karışık faktörlerin etkileşimini yaşıyor. Yani kadın cinsel isteği biyolojik faktörlerden olduğu  kadar duygusal ve psikolojik faktörlerden de yoğun olarak etkilenir diyebiliriz.  Hormon seviyesi, altta yatan hastalıklar, kullanılan ilaçlar kadar duygusal durum, stres, ilişki kalitesi, ailesel sorunlar, endişe durumları, ruh hali kadınlarda cinsel isteği yönetiyor.

Çeşitli hastalıklar (örneğin hormonsal sorunlar, jinekolojik enfeksiyonlar, idrar kaçırma, kalp hastalığı, diyabet gibi) hem seks hormonlarının salgısını azaltabiliyor, hem de yorgunluk, halsizlik, ağrı yaratarak cinsel isteği düşürebiliyor.  Kullanılan ilaçlar da (antidepresanlar gibi) libidoyu azaltabiliyor.   Örneğin geçmiş yaşamında seksten zevk almış, eşiyle iyi bir cinsel iletişim kurmuş, cinsel sorunlarını paylaşmış bir kadın menopoz sürecinde de istekli kalabiliyor.  Tam tersine vücudunda tüm hormon dengesi gayet iyi çalışan bir genç kadın isteksizlik yaşayabiliyor.

Mutlu bir cinsel yaşama sahip olmanız için tedavi yöntemini sadece biyolojik yapınızın ele alarak belirlemek doğru bir yaklaşım değildir. Hormon, damar, sinir, kas, bağ dokusu ve bağışıklık sisteminizin tam ve doğru çalışmasını cinsel cevabınızın gelişimi için oldukça önemlidir. Ancak ilişki kaliteniz, aile yapısı, sosyo-kültürel ve gelişimsel faktörlerin de en az organik faktörler kadar libido ve diğer cinsel fonksiyonlar üzerinde etkili olduğunun bilmelisiniz.

Dolayısıyla cinsel isteksizlik sorununuzun çözümü için hem biyolojik potansiyelinizin hem de psikolojik-duygusal durumunuzun derinlemesine değerlendirmesi gerekmektedir. Cinsel mutluluğunuz ve yüksek bir libido seviyesine sahip olmanız için genel sağlık durumunuz,  ilaçlarınız, beslenme şekliniz, hareket seviyeniz, vücut enerjiniz, uykunuz, hormonlarınız, cinsel bölgedeki damar ve sinirler, kas yapısı, cilt dokusu, bağışıklık sistemi  uygulanacak tedavi yöntemlerini belirlemede büyük rol oynayacaktır. Bunların yanı sıra eşinizle olan ilişki kaliteniz, duygusal yakınlığınız, iletişim yeteneğiniz de dikkate alınmalıdır.

Online Randevu

Prof. Dr. Fazli Demirtürk'ten randevu almak için yandaki iletişim seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Call Now Button